版權(quán)說明:本文檔由用戶提供并上傳,收益歸屬內(nèi)容提供方,若內(nèi)容存在侵權(quán),請進(jìn)行舉報(bào)或認(rèn)領(lǐng)
文檔簡介
ChapterFour
SystemsDesign:
ProcessCostingSimilaritiesBetweenJob-OrderandProcessCostingBothsystemsassignmaterial,laborandoverheadcoststoproductsasawaytocalculatetheunitproductcost.Bothsystemsusethesamemanufacturingaccounts,includingManufacturingOverhead,RawMaterials,WorkinProcess,andFinishedGoods.Theflowofcoststhroughthemanufacturingaccountsisbasicallythesameinbothsystems.DifferencesBetweenJob-OrderandProcessCostingProcesscostingisusedwhenasingleproductisproducedonacontinuingbasisorforalongperiodoftime.Job-ordercostingisusedwhenmanydifferentjobsareworkedoneachperiod.Processcostingsystemsaccumulatecostsbydepartment.Job-ordercostingsystemsaccumulatecostsbyindividualjobs.Processcostingsystemscomputeunitcostsbydepartment.Job-ordercostingsystemscomputeunitcostsbyjobonthejobcostsheet.ProcessingDepartmentsAnyunitinanorganizationwherematerials,labororoverheadareaddedtotheproduct.Theactivitiesperformedinaprocessing
departmentareperformeduniformlyonall
unitsofproduction.Furthermore,theoutputof
aprocessingdepartmentmustbe
homogeneous.ProductionProcessofCoca-colaLearningObjective1Recordtheflowofmaterials,labor,andoverheadthroughaprocesscostsystem.ComparingJob-Order
andProcessCostingFinished
GoodsCostof
Goods
SoldDirectLaborManufacturingOverheadJobsCostsaretracedand
appliedtoindividual
jobsinajob-order
costsystem.DirectMaterialsComparingJob-Order
andProcessCostingFinished
GoodsCostof
Goods
SoldDirectLaborManufacturingOverheadProcessingDepartmentCostsaretracedandappliedtodepartmentsinaprocesscostsystem.DirectMaterialsT-AccountandJournalEntryViewsofCostFlowsassumetherearetwoprocessingdepartments–DepartmentsAandB.
WewilluseT-accountsandjournalentries.ProcessCostFlows
(injournalentryform)ProcessCostFlows
(inT-accountform)
WorkinProcess
DepartmentB
WorkinProcess
DepartmentA
SalariesandWagesPayableDirect
MaterialsDirect
MaterialsDirect
LaborDirect
LaborDirectLaborProcessCosting
(injournalentryform)ProcessCosting
(Injournalentryform)ProcessCostFlows
(inT-accountform)WorkinProcessDepartmentBWorkinProcess
DepartmentADirect
MaterialsDirect
LaborApplied
OverheadDirect
MaterialsDirect
LaborApplied
OverheadTransferred
toDept.BTransferred
fromDept.AProcessCosting
(injournalentryform)ProcessCosting
(injournalentryform)FinishedGoods
CostofGoodsSoldProcessCostFlows
(injournalentryform)
WorkinProcess
DepartmentBCostof
GoodsManufacturedDirect
MaterialsDirect
LaborApplied
OverheadTransferred
fromDept.ACostof
Goods
SoldCostof
Goods
SoldCostof
Goods
ManufacturedProcessCosting
(injournalentryform)EquivalentUnitsofProductionEquivalentunitsaretheproductofthenumberofpartiallycompletedunitsandthepercentagecompletionofthoseunits.
Weneedtocalculateequivalentunitsbecauseadepartmentusuallyhassomepartiallycompletedunitsinitsbeginningandendinginventory.EquivalentUnits–TheBasicIdeaTwohalfcompletedproductsareequivalenttoonecompletedproduct.So,10,000units70%complete
areequivalentto7,000completeunits.+=1LearningObjective2Computetheequivalentunitsofproductionusingtheweighted-averagemethod.EquivalentUnitsofProduction
Weighted-AverageMethodTheweighted-averagemethod...Makesnodistinctionbetweenworkdoneinpriororcurrentperiods.Blendstogetherunitsandcostsfrompriorandcurrentperiods.Determinesequivalentunitsofproductionforadepartmentbyaddingtogetherthenumberofunitstransferredoutplustheequivalentunitsinendingworkinprocessinventory.TreatmentofDirectLaborDirectlaborcosts
arebecomingsmall
incomparisonto
otherproductcostsinprocess
costsystems.Direct
MaterialsTypeofProductCostDollarAmountDirect
LaborConversionTreatmentofDirectLaborTypeofProductCostDollarAmountConversionDirectlaborandmanufacturingoverheadmaybe
combinedintooneproductcostcalledconversion.Direct
MaterialsDirectlaborcosts
maybesmall
incomparisonto
otherproductcostsinprocess
costsystems.Weighted-AverageExampleDoubleDiamondSkisreportedthefollowingactivityinShapingandMillingDepartmentforthemonthofMay:ThefirststepincalculatingtheequivalentunitsistoidentifytheunitscompletedandtransferredoutoftheDepartmentinMay(4,800units)Weighted-AverageExampleThesecondstepistoidentifytheequivalentunitsinendingworkinprocesswithrespecttomaterialsforthemonth(160units)andaddthistothe4,800unitsfromstepone.Weighted-AverageExampleWeighted-AverageExampleThethirdstepistoidentifytheequivalentunitsinendingworkinprocesswithrespecttoconversionforthemonth(100units)andaddthistothe4,800unitsfromstepone.Equivalentunitsofproductionwillalwaysbeequal:Unitscompletedandtransferredout+EquivalentunitsremaininginworkinprocessWeighted-AverageExampleLearningObjective3Computethecostperequivalentunitusingtheweighted-averagemethod.Beginningworkinprocess:200units Materials:55%complete $ 9,600 Conversion:30%complete 5,575
ProductionstartedduringMay 5,000unitsProductioncompletedduringMay 4,800unitsCostsaddedtoproductioninMay Materialscost $368,600 Conversioncost 350,900
Endingworkinprocess
400units Materials: 40%complete Conversion: 25%completeComputeandApplyCostsComputeandApplyCostsTheformulaforcomputingthecostperequivalentunitis:Costper
equivalent
unit=Costofbeginning
workinprocess
inventoryCostaddedduringtheperiodEquivalentunitsofproduction+NumeratorDenominator
Hereisaschedulewiththecostandequivalentunitinformation.ComputeandApplyCostsComputeandApplyCosts$356,475÷4,900units=$72.75
$378,200÷4,960units=$76.25
Hereisaschedulewiththecostandequivalentunitinformation.LearningObjective4Assigncoststounitsusingtheweighted-averagemethod.
BasicEquationforInventoryAccounts BeginningbalanceAdditions
toinventory+=EndingbalanceWithdrawals
frominventory+ApplyingCostsApplyingCostsApplyingCostsComputingtheCostofUnitsTransferredOutComputingtheCostofUnitsTransferredOutComputingtheCostofUnitsTransferredOutReconcilingCostsReconcilingCostsAppendix4AFIFOMethodFIFOvs.Weighted-AverageMethodTheFIFOmethod(generallyconsideredmoreaccuratethantheweighted-averagemethod)differsfromtheweighted-averagemethodintwoways:Thecomputationofequivalentunits.Thewayinwhichthecostsofbeginninginventoryaretreatedinthecostreconciliationreport.LearningObjective5ComputetheequivalentunitsofproductionusingtheFIFOmethod.EquivalentUnits–FIFOMethodLet’srevisittheDoubleDiamondSkisexample.AssumethefollowingactivityisreportedinShapingandMillingDepartmentforMay:EquivalentUnits–FIFOMethodStep1:Determineequivalentunitsneededtocompletebeginninginventory.EquivalentUnits–FIFOMethodStep2:Determineunitsstartedandcompletedduringtheperiod.EquivalentUnits–FIFOMethodStep3:Addtheequivalentunitsinendingworkinprocessinventory.EquivalentUnits:WeightedAveragevs.FIFOAsshownbelow,theequivalentunitsinbeginninginventoryaresubtractedfromtheequivalentunitsofproductionpertheweighted-averagemethodtoobtaintheequivalentunitsofproductionundertheFIFOmethod.LearningObjective6ComputethecostperequivalentunitusingtheFIFOmethod.CostperEquivalentUnit-FIFOLet’srevisittheDoubleDiamondSkisShapingandMillingDepartmentfortheMonthofMaytoprepareourproductionreport.Beginningworkinprocess: 200units Materials:55%complete $ 9,600 Conversion:30%complete 5,575 $15,175ProductionstartedduringMay 5,000unitsProductioncompletedduringMay 4,800unitsCostsaddedtoproductioninMay Materialscost $368,600 Conversioncost 350,900Endingworkinprocess:
400units Materials: 40%complete Conversion: 25%completeCostperEquivalentUnit-FIFOTheformulaforcomputingthecostperequivalentunitunderFIFOmethodisasfollows:Costper
equivalent
unit=CostaddedduringtheperiodEquivalentunitsofproductionNumeratorDenominatorCostperEquivalentUnit-FIFOLearningObjective7AssigncoststounitsusingtheFIFOmethod.ApplyingCosts-FIFOStep1:Reco
溫馨提示
- 1. 本站所有資源如無特殊說明,都需要本地電腦安裝OFFICE2007和PDF閱讀器。圖紙軟件為CAD,CAXA,PROE,UG,SolidWorks等.壓縮文件請下載最新的WinRAR軟件解壓。
- 2. 本站的文檔不包含任何第三方提供的附件圖紙等,如果需要附件,請聯(lián)系上傳者。文件的所有權(quán)益歸上傳用戶所有。
- 3. 本站RAR壓縮包中若帶圖紙,網(wǎng)頁內(nèi)容里面會(huì)有圖紙預(yù)覽,若沒有圖紙預(yù)覽就沒有圖紙。
- 4. 未經(jīng)權(quán)益所有人同意不得將文件中的內(nèi)容挪作商業(yè)或盈利用途。
- 5. 人人文庫網(wǎng)僅提供信息存儲(chǔ)空間,僅對用戶上傳內(nèi)容的表現(xiàn)方式做保護(hù)處理,對用戶上傳分享的文檔內(nèi)容本身不做任何修改或編輯,并不能對任何下載內(nèi)容負(fù)責(zé)。
- 6. 下載文件中如有侵權(quán)或不適當(dāng)內(nèi)容,請與我們聯(lián)系,我們立即糾正。
- 7. 本站不保證下載資源的準(zhǔn)確性、安全性和完整性, 同時(shí)也不承擔(dān)用戶因使用這些下載資源對自己和他人造成任何形式的傷害或損失。
最新文檔
- 循證護(hù)理與護(hù)理教育
- 晨間護(hù)理鋪床注意事項(xiàng)
- 中藥封包護(hù)理的科研設(shè)計(jì)與實(shí)施
- 社區(qū)護(hù)理在健康促進(jìn)中的作用
- 告別惡作劇課件
- 吸脂培訓(xùn)教學(xué)課件
- 吸煙的危害課件
- 現(xiàn)代護(hù)理模式與臨床實(shí)踐
- 護(hù)理評估中的案例研究
- 聽瀑課件教學(xué)課件
- 合規(guī)大講堂培訓(xùn)課件
- 肉毒素的護(hù)理課件
- 模板工程技術(shù)培訓(xùn)課件
- 健康體檢注意事項(xiàng)
- DB42T 1941.1-2022 湖北省市縣級國土空間總體規(guī)劃數(shù)據(jù)庫技術(shù)規(guī)范 第1部分:匯交要求
- 種植項(xiàng)目預(yù)算方案(3篇)
- 會(huì)場各項(xiàng)設(shè)備管理制度
- ehs責(zé)任管理制度
- 美團(tuán)外賣騎手合同范本
- 綠化黃土采購合同協(xié)議
- 醫(yī)保中心對定點(diǎn)二級醫(yī)院建立住院信息月報(bào)制度
評論
0/150
提交評論