大氣污染控制工程課件 The homework of Air Pollution Control_第1頁
大氣污染控制工程課件 The homework of Air Pollution Control_第2頁
大氣污染控制工程課件 The homework of Air Pollution Control_第3頁
大氣污染控制工程課件 The homework of Air Pollution Control_第4頁
全文預覽已結束

付費下載

下載本文檔

版權說明:本文檔由用戶提供并上傳,收益歸屬內容提供方,若內容存在侵權,請進行舉報或認領

文檔簡介

ThehomeworkofAirPollutionControl

14.2Considerthefollowingpilot-plantdataforcontrollingethanolemissionsbybiofiltration.Thegasflowwas15m3/min,T=28C.Beddimension=3m×2m×1m(deep)

Cj,ppm

Efficiency,%

200

98

300

98

350

98

400

98

450

89

500

81

550

74

600

68

650

63

Solution:

First,calculatetheEBRT,surfaceloading,andvolumeloading.

EBRT=(3m×2m×1m)/15m3/min=0.40min

SL=5m3/min/(3m×2m)=0.83m/min

VL=1/EBRT=2.5min-1

Next,foreachdatapoint,calculatetheinletconcentration(ing/m3)usingtheidealgaslaw,andthemassvolumeloadingandeliminationcapacity.

Cj,ppm

Cj,g/m3

Effic,%

MLV/m3-hr

EC,g/m3-hr

200

0.3723

98

55.84

54.72

300

0.5584

98

83.76

82.08

350

0.6515

98

97.72

95.76

400

0.7446

98

111.68

109.45

450

0.8376

89

125.64

111.82

500

0.9307

81

139.60

113.08

550

1.0237

74

153.56

113.63

600

1.1168

68

167.52

113.91

650

1.2099

63

181.48

114.33

14.3Awhiskeydistilleryemitsairwith400ppmethanol.Theairflowsoutseveralroofventsatatotalflowrateof2000m3/min(35Cand1atm).Thedistilleryisrequiredtocollectalltheventedairandrouteittoabiofiltertocontroltotalemissionstolessthan50kgofethanolperday.Calculatetherequiredcontrolefficiency.

Solution:

Thetotalemission:50kg/day×day/(24×60min)=0.0347kg/min

Theinletethanol:

So:

EnvironmentalEngineering1001

單玉龍YulongShan

21.3Solution:

Themake-upairflowrateisselectedbasedonASHRAEguidelines.

FromASHRAE1999,wecangetthatforanormalrestaurantthatallowssmoking,theoutdoorairrequiredis30cfmpp(cubicfeetperminuteperperson).

Thus,therequiredventilationrateis

Ventilationrate=30cfmpp×150p=4500cfm

Thesame,foranonsmokingrestaurant,theoutdoorairrequiredis20cfmpp(cubicfeetperminuteperperson).

Thus,therequiredventilationrateis

Ventilationrate=20cfmpp×150p=3000cfm

21.9Solution:

(a)TheambientCOconcentrationandtheinitialindoorconcentrationofCOarebothzero.

Assumingtherewasnoremovalreaction(k=0),

V=6000ft3=169.9m3A=0.75=4/3

Whent=1h,Ci=190mg/m3

So:S=45885.5mg/hr=764.8mg/min

(b)fort=2hThen:

21.10Solution:

Tostartthenumericalsolution,westartbyrewritingthematerialbalanceasafinitedifferenceequation,eliminatingthosetermthatdonotapply:

Defining△tas1min,seeFig.1forthegraphofCOconcentrationversustime

Fig.1SpreadsheetsolutiontoProblem21.10

FromFig.1wecangettheinformationneeded:

(a)Itwilltakeonly2minutesbeforetheCOconcentrationreachestheNAAQSof40mg/m3;

(b)Itwilltake35minutesbeforetheCOcon

溫馨提示

  • 1. 本站所有資源如無特殊說明,都需要本地電腦安裝OFFICE2007和PDF閱讀器。圖紙軟件為CAD,CAXA,PROE,UG,SolidWorks等.壓縮文件請下載最新的WinRAR軟件解壓。
  • 2. 本站的文檔不包含任何第三方提供的附件圖紙等,如果需要附件,請聯(lián)系上傳者。文件的所有權益歸上傳用戶所有。
  • 3. 本站RAR壓縮包中若帶圖紙,網頁內容里面會有圖紙預覽,若沒有圖紙預覽就沒有圖紙。
  • 4. 未經權益所有人同意不得將文件中的內容挪作商業(yè)或盈利用途。
  • 5. 人人文庫網僅提供信息存儲空間,僅對用戶上傳內容的表現方式做保護處理,對用戶上傳分享的文檔內容本身不做任何修改或編輯,并不能對任何下載內容負責。
  • 6. 下載文件中如有侵權或不適當內容,請與我們聯(lián)系,我們立即糾正。
  • 7. 本站不保證下載資源的準確性、安全性和完整性, 同時也不承擔用戶因使用這些下載資源對自己和他人造成任何形式的傷害或損失。

評論

0/150

提交評論